środa, 25 listopada 2015

Strażnicy Sampo: Miecz Timo Parvela
Strażnicy Sampo: MieczTimo Parvela  


Timo Parvela od połowy lat dziewięćdziesiątych zajmuje się wyłącznie pisarstwem.
Szczególną popularność przyniosły mu książki o Elli, pełne humoru opowieści o przygodach grupki uczniów szkoły podstawowej. Jest także autorem książek dla dorosłych, książek edukacyjnych, a także scenariuszy radiowych i telewizyjnych.
W zwyczajnym świecie nastolatkowe Anni i Ahti chodzą do szkoły, nie lubią dyrekcji i spotykają się z kolegami. Nasi bohaterowie mają zagrać na uroczystości Święta Wiosny na instrumentach. Ale coś wymyka się z pod kontroli muzyka nie chce się uciszyć, ani słuchać. Kantele okazują się magiczne. Okazuje się, że ich właściciele są strażnikami Sampo, a ich zadaniem od teraz jest odnalezienie i ochrona jego fragmentów. I teraz zaczyna się przygoda, walka z losem i czasem, dobrem i złem. Kto będzie przyjacielem, a kto wrogiem w tej podróży? I jaką rolę odegra tytułowy miecz?
Nie wiele wiem o Finlandii a co dopiero o jej mitologii. Historia ta nawiązuje do popularnego fińskiego eposu Kalevala. Bądźmy szczerzy najbardziej w tej książce nie podoba mi się okładka, bardzo skromna i symboliczna i pewnie przez to bym po nią nie sięgnęła. Książka ta ma w sobie coś tajemniczego co przyciąga nas. Ciekawa akcja, powolne odkrywanie sensu historii oraz intencji postaci podsycają naszą ciekawość. No i magiczny, tajemniczy i potężny przedmiot do odnalezienia. Książkę czyta sie bardzo lekko i szybko nie tylko przez to, że nie jest za długa ale też dzięki nieskomplikowanemu stylowi i ciekawym dialogom.
Polecam miłośnikom przygodówek połączonych fantastyką i mitologią. Poza tym myślę, że fani autora się nie zawiodą.


tłumaczenie: Bożena Kojro
tytuł oryginału: Tuliterä
seria/cykl wydawniczy: Strażnicy Sampo tom 1 
wydawnictwo: Kojro
data wydania: 2011 (data przybliżona) 
ISBN: 978-83-928235-2-0
liczba stron: 200

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Witaj czytelniku :)
Będzie mi miło jeśli skomentujesz powyższy post.