czwartek, 5 listopada 2015

Dzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów. Margaret Peterson HaddixDzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów.


 Margaret Peterson Haddix 
Margaret Peterson Haddix to amerykańska autorka powieści skierowanych do młodzieży. Jej książki spotkały się z uznaniem ze strony czytelników dzięki czemu przez wiele tygodni zajmowały czołowe miejsca na liście bestsellerów „New York Timesa”. Margaret studiowała dziennikarstwo na uniwersytecie w Miami. Obecnie mieszka wraz z mężem i córkami w Columbus w stanie Ohio. 
W świecie w, którym jedzenia nie wystarcza dla wszystkich i trzeba je dzielić. W świecie, którym małżeństwa mogą mieć maksymalnie dwójkę dzieci, a za najgorszych zbrodniarzy uznaje sie kobiety w ciąży z dzieckiem ponad limit. Jednym z takich dzieci jest Luke Garner trzeci syn farmerów. Jego życie nie odbiega zbytnio od życia jego braci: zajmuje się trzodą, pomaga przy sianiu i zbiorach roślin, bawi sie na podwórku, ale nigdy nie wolno mu: iść do szkoły, poznać kogo oprócz rodziny, wyjrzeć na drogę. Nikt nie może go zauważyć, bo on nie powinien istnieć i jeśli tak by się stało straciłby życie wraz z swoją rodziną. Wszystko zmienia się gdy ojciec Luka sprzedaje rządowi las a na jego miejscu budowane są domy urzędników. Wtedy światem Luka zostaje strych. Posiłki, które dotychczas jada z rodziną jada samotnie na schodach. Dzięki dziurze wentylacyjnej dostrzega, że w jednym z domów kiedy wszyscy wyjechali jest ktoś jeszcze. Po sprawdzeniu okazuje się, że to kolejny cień dziewczynka Jen mająca marzenie o walczenie o sprawę dzieci w ukryciu. Skomplikowało się. Luke musi uciekać. Dostaje fałszywe dokumenty i tożsamość, no i idzie do szkoły. Jak sobie poradzi w nowym środowisku? Komu będzie mógł zaufać?
Najpierw trzeba podkreślić duży plus jakim jest połączenie dwóch tomów w jednej księdze, nie wyobrażam sobie jak mogłoby być inaczej tym bardziej, że jest pomiędzy nimi duży wzrost napięcia.
Jako, że antyutopie są ostatnio bardzo na topie warto z kilkoma ważniejszymi się zapoznać. A stanowczo ”Wśród ukrytych”  jest jedną z lepszych. Wizja ta jest dość realistyczna, światu rząd wmawia brak jedzenia a grupa buntowników się temu sprzeciwia. Ruch oporu kontra Policja Populacyjna. Jedyną osobą, którą dobrze poznajemy jest Luke, który przedstawia nam tą historię, poznajemy jego lęk, zagubienie i inne uczucia.
Podsumowując polecam każdemu fanowi antyutopii pomimo, że główny bohater ma tylko 12 lat myślę, że ma poglądy typowe dla wszystkich chcących wolności.

tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
tytuł oryginału: Shadow Children: Among the Hiddens. Among the Impostors.
seria/cykl wydawniczy: Dzieci Cienie tom 1 i 2 
wydawnictwo: Jaguar
data wydania: październik 2011 
ISBN: 978-83-7686-082-4
liczba stron: 392

3 komentarze:

  1. Dawno nie czytałam żadnej antyutopii, więc może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przepadam za czytaniem antyutopii. Kilka razy próbowałam, lecz z mizernym skutkiem, dlatego jednak nie skuszę się na powyższą pozycję.

    OdpowiedzUsuń

Witaj czytelniku :)
Będzie mi miło jeśli skomentujesz powyższy post.