środa, 28 października 2015

Nieświęty graal Anthony Horowitz


Nieświęty graal
Anthony Horowitz
Anthony Horowitz urodził się w 1956 roku jest angielskim pisarzem i scenarzystą. Zadebiutował powieścią Enter Frederick K Bower, tworzy książki dla dzieci, takie jak cykl Alex Rider czy The Diamond Brothers, ponadto thrillery i powieści z gatunku mystery. Jako scenarzysta stworzył między innymi cykl adaptacji powieści Agaty Christie z postacią detektywa Herculesa Poirot dla telewizji ITV oraz kilka odcinków serii trzeciej Robina z Sherwood.
Nieświęty Graal jest drugą częścią niesamowitych przygód uczniów Upiornej Szkoły. Szkołą ta skupia siódmych synów siódmych synów i siódme córki siódmych córek obdarzonych magiczną mocą. David Eliot po roku od dostania się do Szkoły pod Wierzycami zdążył się w niej za klimatyzować i stała się ona dla niego domem (pomimo, że wygląda jak zakład dla umysłowo chorych zbrodniarzy).Jest on najlepszym uczniem jednak pojawił sie ktoś kto może odebrać mu tytuł prymusa, przyjaciół i puchar nieświętego graala . Przed trzema miesiącami pojawił się na Czarciej wyspie Wiktor, który szybko dogania Davida w nauce. Na dodatek szkole grozi niebezpieczeństwo bo tajemniczy agent X znalazł sposób na jej zniszczenie. Czy uda mu sie wypełnić plan? Czy Eliot zdobędzie graala? I co ma z tym wspólnego Wiktor? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziecie na 135 stronach książki.
Czyta się tę książkę łatwo, szybko i przyjemnie zupełnie nie nadwyręża mózgu. Mamy tu do czynienia z klasyczną walką dobra ze złem, przy czym niekoniecznie wiemy, co jest po której stronie, czy upiory wampiry, wilkołaki i czarownicy czy może tajemniczy tajny agent X dążący do zniszczenia diabelskiej szkoły. W każdym razie przypominam „Przestrzega się przed rzucaniem przekleństw na autora niniejszego tekstu”.
Polecam każdej sobie lubiącej czarny humor. U mnie najlepiej sprawdza się ta pozycja po ciężkim, wnerwiającym dniu, kiedy ma się ochotę kupić nóż i powyrzynać wszystkich w koło, doskonale odpręża.

Wydawnictwo:                                                                                                             Amber
tłumaczenie
Anna Kołyszko
tytuł oryginału
THE UNHOLY GRAIL
data wydania
ISBN
83-7245-878-2
liczba stron
135

piątek, 23 października 2015

Hallowenowa akcja Book Tour "Cukierek albo psikus"

W końcu wymyśliłam co chciałam stworzyć :) Ostatnio popularną zabawą w blogosferze jest Book Tour, Z okazji zbliżającego się Halloween wysyłam w świat moją książkę(niech trochę zwiedzi) "15 Blizn".Jest to zbiór 15 opowiadań mistrzów polskiej i zagranicznej sceny horroru. Więc pewnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie :)  Akcję traktujemy jako zabawę dla tego mile widziane są wszelkiego rodzaju upominki.
Zasady akcji Book Tour "Cukierek albo psikus" :
1. Każdy bloger, do którego dotrze książka, wpisuje swoje imię/nick i adres bloga, a także dedykację na stronie tytułowej. 
2. W ciągu tygodnia od otrzymania książki należy ją zrecenzować/zdjęcia/filmik/opis na blogu dotyczący jednego opowiadania lub całej książki. Mile widziane kreatywne podejście do tematu.
3. W poście należy zawrzeć informację, że jest ona częścią akcji Book Tour i wstawić zdjęcie egzemplarza :)
4. I w końcu trzeba szybko przesłać książkę kolejnej osobie(w ciągu 7 dni) :) (Najlepiej listem poleconym, by nigdzie nie zaginęła, a lepiej dodatkowo priorytetem, by była szybciej na miejscu.)Do książki dorzucacie co uważacie za stosowne(słodycze,do książkowe umilacze ect lub robicie psikus następnej osobie(nie krzywdząc książki) Nie musicie ogłaszać, do kogo wysyłacie. Po dostaniu książki proszę o napisanie maila, że chcesz adres kolejnej osoby do wysyłki.


Proszę o zgłoszenie się pod postem w komentarzu w formie:
Zgłaszam się
Adres mail:
Adres bloga :
Zgłoszenia zbieram przez tydzień :)
 Po tym czasie pisze do was maile i zbieram adresy oraz tworzę listę i wysyłam paczkę do pierwszej osoby z listy.

PS: Będzie mi miło jeśli udostępnicie banerek :)

środa, 21 października 2015

Wyliczanka John Verdon



Wyliczanka
John Verdon



Oto mamy do czynienia z debiutującym pisarzem, dawnym pracownikiem branży reklamowej.
Emerytowany policji Dave Gurney wiedzie spokojne życie z daleka od miasta tworząc portrety kryminalistów do galerii sztuki. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od kolegi ze studiów, którego dobrze nie pamięta, by mu pomógł. Mark Melery, dawny alkoholik obecnie jest przewodnikiem duchowym oraz wydał dwie poczytne książki o przemianie duchowej, otrzymuje wierszowany list, w którym ktoś chce by pomyślał o liczbie od 0 do 1000. Pomyślał o liczbie 658 i to ją wskazał autor listu. Przypadek? Zbieg okoliczności? Trudno powiedzieć, ale właśnie to sprawia,  że Dave mimo sprzeciwu żony decyduje się zająć sprawą.
Pojawiają się nowe wiadomości, coraz bardziej zaskakujące i coraz bardziej groźne. Mark ginie od strzału w gardło i wielu ciosów butelką w głowę. Kolejna rzecz przecząca logice - brak odcisków, a ślady butów urywają się w połowie drogi. Wydaje się, że zabójca jest bystrzejszy niż  go z początku podejrzewaliśmy i wszystko dokładnie zaplanował, a nawet dowiedział się wszystkiego na temat ofiary. Rozpoczyna się gra między detektywem a psychopatą. Kto ją wygra? Morderca uderza ponownie? Który numer tym razem zginie?
Czytając wyliczankę miałam wrażenie jakbym była uczestnikiem dobrze zaaranżowanego spektaklu z co chwilę zmieniającą się scenerią. Na początku trochę mnie nudziła, bo niektóre fakty stawały się dla mnie oczywiste przed bohaterem, ale później akcja się rozkręciła i nie było już tak łatwo. Genialne zagadki, precyzyjna dokładna narracja czy dynamicznie przeprowadzone śledztwo sprawiają, że trudno oderwać się jest od tej historii. Ciekawie zbudowani bohaterowie, zaprezentowani od początków dzieciństwa, dają nam poszlaki prowadzące do rozwiązania.
Polecam wszystkim lubiącym kryminalne zagadki, nie od razu układające się w całość, oraz powieści psychologiczne.

Cykl:                                     Dave Gurney (tom 1) Wydawnictwo:                   Otwarte
tłumaczenie
Krzysztof Mazurek
tytuł oryginału
Think of a Number
data wydania
ISBN
9788375151787
liczba stron
504

środa, 14 października 2015

Kieliszek trucizny Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti


Kieliszek trucizny


Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti  


Pierdomenico Baccalario to włoski pisarz powieści młodzieżowych. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków. Głównie znany jest z serii „Ulysses Moore” oraz „Century”. Jest wielokrotnie nagradzany za swoje dzieła. Spełnia się również jako dziennikarz oraz podróżnik. Alessandro Gatti, gdy był mały, chciał zostać odkrywcą, ale jego lasy potoczyły się inaczej. Książki zaczął pisać dzięki wymyślaniu historii do starych zdjęć i przedmiotów znalezionych w domu.
Simon i Nikola dzieci komisarza Gaillarda i dziennikarki Walentyny uzależnione od naleśników i zagadek ich idola detektywa Kinga Ellertona, mają prawdziwą zagadkę do rozwiązania. Spotkany przez nich Marceli Dumont o mały włos nie został przejechany przez samochód (możliwe, że specjalnie) i nie zachowywał się normalnie. Tego samego wieczoru komisarz opowiada, że właściciele kamienicy, w której mieszka Marceli, zostali sprytnie otruci kwasem pruskim w Cydrze, a przez długi jest on głównym podejrzanym. Ale czy taki zakręcony, poczciwy niezdara może być doskonałym zbrodniarzem? Rodzeństwo musi się tego dowiedzieć jak na detektywów przystało. Na szczęście mają wsparcie mieszkańców zaułka Woltera mającego największe stężenie detektywów amatorów na cm2. Z taką ekipą nawet najtrudniejszą sprawę da się rozgryźć...
Zauroczyła mnie ta książka pomimo, że jest to lektura raczej dla młodszej młodzieży czytają się wyśmienicie w każdym wieku. Co Chwilę pojawiają się wspaniałe ilustracje, które rozbudzają wyobraźnię. Każde dziecko na pewno marzy by tak jak Nikola i Simon rozwiązywać prawdziwe zagadki niczym ich idol Ellerton czy Holmes. Wciągająca akcja, intrygująca fabuła, zabawne dialogi i tajemnica do odkrycia gwarantuje żadne dziecko nie będzie się nudzić.
Polecam szczególnie młodym miłośnikom kryminałów.


tłumaczenie: Lupa Jowita
tytuł oryginału: I Gialli Di Vicolo Voltaire: Un bicchiere di veleno
wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa
data wydania: listopad 2011 
ISBN: 978-83-265-0045-9
liczba stron: 172

środa, 7 października 2015

Szeptem Becca Fitzpatrick



Szeptem


Becca Fitzpatrick


Autorka Szeptem rzuciła pracę w służbie zdrowia dla pisarstwa, kocha biegać, kupować buty i oglądać seriale kryminalne. A książka prawie od razu znalazła się na liście bestsellerów amerykańskich.
Historia rozpoczyna się we Francji w roku 1565 Chaucey, młody książę de Langeais dowiaduje się, że jest Nefilem, czyli synem upadłego anioła i ma oddać się w służbę innemu upadłemu. 
Wródźmy do teraźniejszości, gdzie Nora Grey zostaje przesiedlona na lekcji biologii o rozmnażaniu od swojej przyjaciółki do jakiegoś typa. Na dodatek ma z nim przeprowadzić wywiad by się czegoś o nim dowiedzieć. Facet nie dość, że nie chce współpracować to jeszcze się z niej nabija twierdząc, że zna ją lepiej niż ona sama. Co z tego, że Patch jest przystojny skoro zachowuje się jakby miał trochę nierówno i stwierdza, że od dawna ją śledzi i do tego jeszcze świetnie nią manipuluje i pojawia sie zawsze tam gdzie ona. Trochę się go boi trochę ją to pociąga. Dostaje też jakieś dziwne omamy, że ktoś zagraża jej życiu a za chwilę wszystko jest dobrze, rozbity samochód jest cały, a wizja upadku z wysokości nie jest prawdziwa. Co się dzieje?
Pojawiają się też dwaj chłopacy Elliot i Jules, którzy wyraźnie interesują się bohaterkami. Nowa pani psycholog, do której ma chodzić Nora po tragicznej śmierci ojca. Pytanie komu może tak naprawdę zaufać? Kto chce ją skrzywdzić? Kim naprawdę jest? 
Każde wydarzenie ma znaczenie by zrozumieć całość układanki. Nora nie jest mdłą romantyczką. Jest postacią z krwi i kości, odważną, uporządkowaną, wrażliwą i mającą wszystko pod kontrolą póki nie pojawił się Patch i wtedy zrobił się bałagan zarówno w uczuciach jak i innych sferach życia ,a nawet przeżycia. Cóż u nich prawdziwe jest chyba powiedzenie od nienawiści do miłości niedaleko. No i moja ulubiona bohaterka pewna siebie, szczera i oddana przyjaciółka Nory Vee. Jak można nie lubić postaci stwierdzającej na pytanie o biblii, że pastor jest seksowny.
Może nie jest to super literatura, którą koniecznie trzeba przeczytać, przecież to w końcu debiut. Ja po prostu lubię tę serie, jest w niej to coś, że miło się ją czyta i pozwala zatopić na dłużej. Minus jest jeden autorka niepotrzebnie próbowała zbliżyć swoje dzieło do kultowego Zmierzchu dają nawet ten sam tekst o super bohaterze, spotkanie akurat na lekcji (pomimo, że scena ta była świetna).
Polecam fanom wszelkich paranormali, które się dosłownie mnożą, warto jednak wyłowić tą pozycje.


tłumaczenie: Paweł Łopatka
tytuł oryginału: Hush Hush
seria/cykl wydawniczy: Szeptem tom 1 
wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
data wydania: styczeń 2010 
ISBN: 978-83-7515-048-3
liczba stron: 328

poniedziałek, 5 października 2015

Najciekawsze premiery października

Zapowiedzi wydawnicze na październik, które zainteresowały mnie.
Laurell K. Hamilton, Narcyz spętany
Zysk

Przecież obiecałam, że go zastrzelę... Powinien był mi uwierzyć.

Anita Blake, zabójczyni wampirów, wraca po traumatycznych przeżyciach w Nowym Meksyku, by poukładać swoje życie i odzyskać utraconą miłość. W świecie, w którym słabi są jedynie mięsem, niepotrafiący o siebie walczyć proszą o pomoc Anitę. Gdy życie jednego z lampartołaków jest zagrożone, Anita rusza na pomoc, wprawiając w ruch spiralę zdarzeń, które wszystko odmienią. Zwłaszcza że w mieście pojawia się król lampartołaków, skrywający mroczną tajemnicę. Jean-Claude trafia do aresztu pod zarzutem zabójstwa, a wilkołak Richard zostaje zmuszony przez stado do wybrania dla siebie nowej lupy, nie zdając sobie sprawy, że jest manipulowany przez swojego przybocznego, który ma chrapkę na wilczy tron. Czy Anita zdoła poznać sekret nimir raja, ocalić swoich facetów i uratować resztki człowieczeństwa?

Renée Knight, Sprostowanie
Sonia Draga

Życie Catherine Ravenscroft to z pozoru sielanka. Oboje z mężem odnoszą zawodowe sukcesy. On w branży prawniczej, ona w telewizji. Ich wkraczający w dorosłość syn, Nicholas, nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań i ostatecznie wyprowadził się z rodzinnego gniazda. Catherine cieszy się na myśl o przeprowadzce.

Pewnego dna na stoliku nocnym znajduje książkę. Przygląda jej się z zaciekawieniem, nie bardzo pamięta, jak znalazła się w domu. Zaczyna czytać i... przeżywa wstrząs. Odkrywa bowiem, że główna bohaterka powieści przypomina ją samą, a kluczowy wątek fabuły toczy się wokół pewnego wakacyjnego zdarzenia sprzed lat.

Przeraża ją myśl, że ktoś zna jej sekret, który tak pilnie strzegła przez lata. Nie śpi po nocach, nie funkcjonuje normalnie i popada w depresję. Czeka na kolejny ruch tajemniczego prześladowcy, którego celem jest sprawić, by cierpiała.

Terry Pratchett & Hacqeline Simpson, Folklor Świata Dysku
Prószyński i S-ka,

Większość zwykle dorasta, wiedząc „od zawsze”, jak i kiedy należy odstukać w niemalowane drewno, kiedy skrzyżować palce i co się stanie, kiedy księżniczka pocałuje żabę albo chłopiec wyciągnie miecz z kamienia. Niestety, wiele w tej wiedzy staje się obecnie zapomniane. Legendy, mity i baśnie: nasz świat zbudowany jest z historii, jakie sobie opowiadamy o tym, skąd przybywamy i skąd się tam wzięliśmy. Na Dysku jest tak samo, jednak istoty, które na Ziemi są wytworami wyobraźni – jak wampiry, trolle, czarownice, możliwe, że i bogowie – tam są rzeczywiste: żyją, a czasem nawet kopią.

W „Folklorze Świata Dysku” Terry Pratchett łączy siły z czołową brytyjską badaczką folkloru, Jacqueline Simpson, by bez przesadnego szacunku, ale pouczająco przeanalizować te żywe mity i legendy, które przedstawia, opisuje, a niekiedy z sympatią wyśmiewa w fantastycznym Świecie Dysku.

Nathan Filer, Zapytaj księżyc
Albatros

„Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.” Matthew z dużą dozą determinacji i szczerości postanawia spisać swoją historię. Czy przyczynił się do śmierci swojego brata Simona, ponieważ ten niósł go do domu po pewnym pechowym upadku? Do zdarzenia doszło letnią nocą 1999 roku, gdy obaj bracia wymknęli się ukradkiem z przyczepy kampingowej usytuowanej na malowniczym, lecz niebezpiecznym klifowym wybrzeżu półwyspu Portland. Dziewięcioletni Matthew wyciągnął Simona z łóżka, ponieważ chciał mu pokazać coś ciekawego. Ta z pozoru niewinna nocna eskapada zakończyła się tragicznie. Od tej pory w życiu dziewięcioletniego Matthew pojawił się zamęt. Czuł się odpowiedzialny za śmierć starszego brata. 
Niemal dekadę później, Matthew trafia do szpitala psychiatrycznego. Od pierwszych stron spisywanej przez siebie książki, powraca do wydarzeń sprzed lat i choć o samym wypadku mówi niewiele, wiemy, że nęka go poczucie winy, a śmierć brata wywarła ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.

Istnieją książki, których nie można przestać czytać; takie, których nie odłożysz przez całą noc – to jedna z nich. To powieść, która zmusza do spoglądania w głąb własnej duszy. Odważna i przełomowa. Głęboko poruszający, ale zarazem pełen humoru błyskotliwy debiut literacki. 

Anne Rice, Książę Lestat
Dom Wydawniczy REBIS

Triumfalny powrót Anne Rice do "Kronik wampirów", uznany przez czytelników Goodreads najlepszym horrorem 2014 roku

Nieoczekiwany, porywający powrót Lestata...

Wampiry mnożą się na potęgę. W wielu miejscach na świecie dochodzi do pożarów i masakr podobnych do tej z Królowej Potępionych... Stare wampiry, zbudzone ze snu, stają się posłuszne tajemniczemu Głosowi, który nakazuje im wyeliminować wszystkich bezmyślnych wampirzych pobratymców – od Paryża i Bombaju, przez Hongkong i Kioto aż po San Francisco.

W Nowym Jorku zbierają się najważniejsze postaci z "Kronik wampirów". Louis de Pointe du Lac, Armand, Marius de Romanus czy David Talbot, wampir z sekretnej organizacji Talamaska.

Nie może wśród nich zabraknąć pozornie nieobecnego bohatera, tułacza, oszałamiającego buntownika i wielkiej nadziei nieumarłych - wspaniałego księcia Lestata...

Brooke Davis, Zgubiono znaleziono
Czarna Owca, premiera: 7 października

Historia, która was rozśmieszy i zasmuci, a nawet czegoś nauczy.
Wzruszająca powieść o tym, czym naprawdę są miłość i życie.

Siedmioletnia Millie uświadamia sobie, że wszystko dokoła niej umiera. W swojej Księdze Nieżyłków odnotowała już śmierć dwudziestu siedmiu różnych stworzeń. Teraz musi do niej wpisać swojego ojca.

Agatha Pantha ma osiemdziesiąt dwa lata i od śmierci męża nie wychodzi z domu. Siedzi przy oknie, ukryta za zasłonami i bluszczem, i wrzeszczy na przechodniów, wyładowując swój gniew na obcych ludziach. Aż do dnia, gdy po drugiej stronie ulicy dostrzega dziewczynkę.

Karl Maszynopiszący ma osiemdziesiąt siedem lat, kiedy jego syn przywozi go do domu starców, całuje go w policzek na pożegnanie i znika. Wtedy właśnie Karl przeżywa chwilę umysłowej klarowności. Ucieka z domu starców i wyrusza na poszukiwania czegoś innego.

Troje zagubionych ludzi, którzy muszą się odnaleźć. Millie, Agatha i Karl łamią zasady i dzięki temu odkrywają sens życia.

Poznaj historię, w której zakochał się świat.

Randall Munroe, What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania
Czarna Owca

Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone'a”, a na „Wired” kończąc. Zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction „New York Timesa” i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. „What If?” Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.




C.W. Gortner, Mademoiselle Chanel
Między słowami

Widzę odwieczny konflikt między skromną dziewczyną, którą kiedyś byłam, a legendą, którą celowo wykreowałam, żeby nikt nie mógł zajrzeć w moje serce. W tej opowieści postaram się w miarę możliwości trzymać prawdy, choć mity i plotki spowijają mnie w nie mniejszym stopniu niż moje słynne krepdeszyny i tweedy.

Postaram się pamiętać o tym, że mimo wszystkich swoich triumfów, mimo wszystkich błędów, które popełniłam – wciąż jestem tylko kobietą...

Kim naprawdę była Coco Chanel? Wielką wizjonerką, niemieckim szpiegiem, namiętną dziewczyną poszukującą uczucia? Teraz nareszcie może opowiedzieć własną historię. Z powieści Mademoiselle Chanel wyłania się obraz kobiety pełnej pasji, wdzięku i uroku, której sława i fortuna nie uchroniły przed złamanym sercem.

Nowa powieść C.W. Gortnera. Zanim został poczytnym pisarzem, autorem wielu powieści przetłumaczonych na ponad dwadzieścia języków, C.W. Gortner pracował w przemyśle modowym. Coco Chanel fascynowała go od zawsze. Teraz powraca do niej w swojej najnowszej książce, poszukując odpowiedzi na nurtujące go pytanie: jakie sekrety skrywała Coco Chanel?

Paula Hawkins, Dziewczyna z pociągu
Świat Książki

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. 

Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

Joanne Harris, Ewangelia według Lokiego 
MUZA S.A.

Podstępny i złośliwy Loki jest szczerze znienawidzony przez innych bogów. Postanawia doprowadzić do upadku krainy Asgard i do upokorzenia swoich prześladowców. Kierowany chęcią zemsty za prawdziwe i urojone upokorzenia, cierpliwie knuje spisek aż do czasu, kiedy okazuje się, że znacznie potężniejsi wrogowie połączyli siły, by zniszczyć nordyckich bogów. Zbliża się Ragnarok – wielka bitwa, która zdecyduje o losach świata, a nawet o jego istnieniu. Po czyjej stronie ostatecznie opowie się Loki? Kto wyjdzie zwycięsko z tytanicznych zmagań? Czy świat ocaleje, a jeżeli tak, to kto będzie sprawował nad nim władzę?

Marcin Mortka, Wyspy Plugawe
Uroboros

Cóż lepszego dla pirata niż wakacje w piekle. Po wojnie aniołów z demonami, kapitan Roland zwany Wywijasem myślał, że w końcu sobie odpocznie. Tymczasem, za sprawą podpisanego z diabłami cyrografu, zostaje dowódcą sił morskich oraz lądowo-dywersyjnych pierwszej w historii Wysp Rozpustnych łodzi podwodnej zaprzężonej w ośmiornica [! rodzaj męski]. Roland musi namówić tylko swoją starą załogę do wejścia na pokład tej piekielnej machiny. Jak się okazuje, nie będzie to takie proste. Pozostaje pytanie, jaki cel mają w tym wszystkim diabły? Czyżby teraz one chciałby przejąć i opanować świat?



Napewno sięgnę po Mademoiselle Chanel(z racji mojego kierunku) i Dziewczyna z pociągu(bo poleca King). Resztę jak czas i inne okoliczności pozwolą. A was co zaciekawiło? Jest tu jakiś wasz październikowy "Must have"?

sobota, 3 października 2015

Lista 100 książek BBC, które należy przeczytać


Oto pierwsza lista inspiracji słynna lista BBC. Jako, że kocham programy tej stacji i wszystkich jej pokrewnych stwierdziłam, że trzeba ją poznać i być może skorzystać z niej.

Pogrubione tytuły to te, które chce przeczytać lub przypomnieć sobie. Resztę albo czytałam albo nie jestem zainteresowana.

1. Duma i uprzedzenie – Jane Austen
2. Władca Pierścieni – JRR Tolkien
3. Jane Eyre – Charlotte Bronte
4. Seria o Harrym Potterze – JK Rowling
5. Zabić drozda – Harper Lee
6. Biblia
7. Wichrowe Wzgórza – Emily Bronte
8. Rok 1984 – George Orwell
9. Mroczne materie (seria) – Philip Pullman
10. Wielkie nadzieje – Charles Dickens
11. Małe kobietki – Louisa M. Alcott
12. Tessa D’Urberville – Thomas Hardy
13. Paragraf 22 – Joseph Heller
14. Dzieła zebrane Szekspira
15. Rebeka – Daphne Du Maurier
16. Hobbit – JRR Tolkien
17. Birdsong – Sebastian Faulks
18. Buszujący w zbożu – JD Salinger
19. Żona podróżnika w czasie – Audrey Niffenegger
20. Miasteczko Middlemarch – George Eliot
21. Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell
22. Wielki Gatsby – F Scott Fitzgerald
23. Samotnia (w innym tłumaczeniu: Pustkowie) – Charles Dickens
24. Wojna i pokój – Leo Tolstoy
25. Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams
26. Znowu w Brideshead – Evelyn Waugh
27. Zbrodnia i kara – Fyodor Dostoyevsky
28. Grona gniewu – John Steinbeck
29. Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll
30. O czym szumią wierzby – Kenneth Grahame
31. Anna Karenina – Leo Tolstoy
32. David Copperfield – Charles Dickens
33. Opowieści z Narnii (cały cykl) – CS Lewis
34. Emma- Jane Austen
35. Perswazje – Jane Austen
36. Lew, Czarwnica i Stara Szafa – CS Lewis
37. Chłopiec z latawcem – Khaled Hosseini
38. Kapitan Corelli (w innym tłumaczeniu: Mandolina kapitana Corellego) – Louis De Bernieres
39. Wyznania Gejszy – Arthur Golden
40. Kubuś Puchatek – AA Milne
41. Folwark zwierzęcy – George Orwell
42. Kod Da Vinci – Dan Brown
43. Sto lat samotności – Gabriel Garcia Marquez
44. Modlitwa za Owena – John Irvin
45. Kobieta w bieli – Wilkie Collins
46. Ania z Zielonego Wzgórza – LM Montgomery
47. Z dala od zgiełku – Thomas Hardy
48. Opowieść podręcznej – Margaret Atwood
49. Władca much – William Golding
50. Pokuta – Ian McEwan
51. Życie Pi – Yann Martel
52. Diuna – Frank Herbert
53. Cold Comfort Farm – Stella Gibbons
54. Rozważna i romantyczna – Jane Austen
55. Pretendent do ręki – Vikram Seth
56. Cień wiatru – Carlos Ruiz Zafon
57. Opowieść o dwóch miastach – Charles Dickens
58. Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley
59. Dziwny przypadek psa nocną porą – Mark Haddon
60. Miłość w czasach zarazy – Gabriel Garcia Marquez
61. Myszy i ludzie (również: O myszach i ludziach) – John Steinbeck
62. Lolita – Vladimir Nabokov
63. Tajemna historia – Donna Tartt
64. Nostalgia anioła – Alice Sebold
65. Hrabia Monte Christo – Alexandre Dumas
66. W drodze – Jack Kerouac
67. Juda nieznany – Thomas Hardy
68. Dziennik Bridget Jones – Helen Fielding
69. Dzieci północy – Salman Rushdie
70. Moby Dick – Herman Melville
71. Oliver Twist – Charles Dickens
72. Dracula – Bram Stoker
73. Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett
74. Zapiski z małej wyspy – Bill Bryson
75. Ulisses – James Joyce
76. Szklany kosz – Sylvia Plath
77. Jaskółki i Amazonki – Arthur Ransome
78. Germinal – Emile Zola
79. Targowisko próżności – William Makepeace Thackeray
80. Opętanie – AS Byatt
81. Opowieść wigilijna – Charles Dickens
82. Atlas chmur – David Mitchel
83. Kolor purpury – Alice Walker
84. Okruchy dnia – Kazuo Ishiguro
85. Pani Bovary – Gustave Flaubert
86. A Fine Balance – Rohinton Mistry
87. Pajęczyna Szarloty – EB White
88. Pięć osób, które spotykamy w niebie – Mitch Albom
89. Przygody Scherlocka Holmesa – Sir Arthur Conan Doyle
90. The Faraway Tree Collection – Enid Blyton
91. Jądro ciemności – Joseph Conrad
92. Mały Książę – Antoine De Saint-Exupery
93. Fabryka os – Iain Banks
94. Wodnikowe Wzgórze – Richard Adams
95. Sprzysiężenie głupców (również: Sprzysiężenie osłów) – John Kennedy Toole
96. Miasteczko jak Alice Springs – Nevil Shute
97. Trzej muszkieterowie – Alexandre Dumas
98. Hamlet – William Shakespeare
99. Charlie i fabryka czekolady – Roald Dahl
100. Nędznicy – Victor Hugo

Spodobało się wam coś? A może chcecie przeczytać jako wyzwanie całą listę książek BBC?
Czekam na opinie :)

piątek, 2 października 2015

Podsumowanie września 2015

Zbliża się październik czas gdy studenci wracają na uczelnie lub dopiero zaczynają z nią przygodę. A dla innych po prostu czas gdy zaczyna robić się zimno :)
Dla mnie czas powrotu i zaczęcia nowego kierunku. Obecnie będę robić 2 kierunki + technik oraz szukam pracy :) Na blog znajdę czas mino to ponieważ odbyłam już dużo ilość wędrówek starając się o przepisanie oceny i wypadło tak,że z drugiego kierunku nie mam żadnych zajęć w tym semestrze :) A jak u was ze studiami?
Koniec prywaty, wróćmy do bloga :)
We wrześniu pojawiło się 7 postów w tym 5 recenzji. Przeczytanych książek jest znacznie więcej ale za zrecenzowanie ich wezmę się gdy nie będzie chciało mi się w danym czasie czytać. Nie wiedzieć czemu wolę z opóźnieniem opisywać swoje refleksje. Często bywa, że jestem czym zachwycona a po jakimś czasie stwierdzam, że było przeciętne. Też tak macie?

Najczęściej znajdowano blog dzięki google i to wpisując jego adres. No cóż można i tak :) Miło, że został znaleziony.
We wrześniu było ponad 800 wejść, a od początku istnienia ponad 900. (tak opłaciło się troszkę pochodzić po sieci :) bo to wybicie w górę ładnie wygląda w statystykach)

Zastanawiałam się co mogę dodać jako spójny ciąg. I wpadłam na pomysł. Wiele osób których blogi podczytuje bierze udział w wyzwaniach, które nie zawsze są dokładnie określone jakie książki mamy przeczytać. Są to wyzwania typu "czytamy fantastykę"czy "Czytamy kryminały". Czego jest spory stos i jeszcze trochę. Pomyślałam, że warto będzie jeśli co miesiąc będę dodawać listę inspiracji z danego gatunku, jakąś słynną listę . Po prostu jakiś stosik mogący pomóc osobą biorącym w wyzwania jak i innym jakąś lekturę.
Jak podoba się pomysł? Jutro pierwsza lista.
Zastanawiam się też nad stworzeniem jakiej akcji, chociaż nie mam pojęcia jeszcze jak by miała wyglądać :) Poinformuję jeśli coś wymyślę.